Ücretsiz Marka Araştır!

Markanızın tescil edilmeye uygunluğunu 1 iş günü içerisinde araştırıyoruz.Marka Tescil Nedir?

Bir mal veya hizmetin bir başka teşebbüs mal ve hizmetten ayırt edilmesini sağlamak koşuluyla; kişi isimleri de dahil olmak üzere özellikle sözcük, şekil, harf ve sayıların malların biçim ya da ambalajı tarzında çizimle görüntülenmesi yahut baskı yoluyla çoğalıp yayınlanan işaretlere marka denilmektedir.

Kısaca bir işletmenin diğer bir işletmeden ayrılmasını sağlayan en büyük özellik markadır diyebiliriz. İşletmenin varlığının devamını yasal olarak korumak suretiyle belgelenmesi işlemine marka tescil denilmektedir. Marka işletmeyi temsil eden ve tüketiciye en kestirme yol ile ulaşılabilme konusunda en etkili özellikler arasındadır bu nedenle de garantiye alınması şarttır.

Neden Marka Tescili Yaptırmalıyım?

Ülkemizde marka korumasının güncellenmesi 1995 yılına dayanmaktadır. 556 sayılı markaların korunması hakkında kanun hükmünde kararnamenin yürürlüğe girmesi ile işletmeler kendilerine ait kullanmakta olduğu isim, şekil, sözcük ve harf gibi ibareleri tescil ettirmek suretiyle koruma altına almaya özen gösterir hale geldiler. Dünya üzerinde tüm işletmeler marka kullanmakta ve bu marka tescil aracılığı ile de kendisini müşterilerine tanıtma imkanı bulmaktadır.

Markanın öncelikle tanıtımı ve sonrasında tescili düşüncesi ile işletmelerdeki hak sahipleri marka hakkını kaybedebilmektedir. Tanıtımın ardından görünmesi ve sizin yerinize bir başkası tarafından tescilin alınması halinde işletmeler pek çok sıkıntılar yaşamaktadır. Ayrıca tüm emek harcanan çaba boşa gidebilmektedir. Bu nedenle tanıtımdan önce marka tescil gelmelidir.

Marka Tescili Nasıl Yaptırabilirim?

Başka hak sahibinin tesciline verilen markanın hak sahibine ait olduğunun ispatı için yasal süreç başlatması ve bu durumu ispat etmesi gerekir. Zaman alıcı uzun bir süreçle karşı karşıya kalınması durumunda ise hak sahibi markasından vazgeçmek zorunda kalabilmektedir. Bu nedenle de maddi manevi yıpranmanın önüne geçmek adına bir an önce marka tescili yaptırmak önem taşımaktadır.

Firmamız aracılığı ile yapılacak marka seçimi ile doğru tanıtım doğru iş ve işleyiş süreçleri konusunda destek alabilirsiniz. Özellikle dijital dünyada yer alabilmenin en doğru ve güvenilir yolu markadır. Markanın tanınması firmanın tanıması demektir. Alanında uzman personellerimiz aracılığı ile işletmenizin markasını tanıtabilirsiniz.

Marka Tescil Edilmezse Ne Gibi Sorunlar Yaşanır?

İşletme olarak markanızı tescille korumaz iseniz tüm haklar geri döndürülemeyecek bir şekilde ‘ilk gelen alır’ prensibi ilkesiyle sürdürülmektedir. Bu haklar diğer kuruluşa teslim edilecektir.

Marka tescil teknik yeniliklere ait bir koruma belgesi olarak karşımıza çıkar.

Yeni olmasının yanı sıra sanayiye uygulama hakkı ve tekniğinin bilinen durumu aşan buluş ve sahibine belirli süre bu buluşu üretme, satma, kullanım ve ihraç hakkı karşı tarafa verilmiş olur.

Buluş korunması ve yaygınlaşması için marka tescili olmazsa olmazdır. Dünyada pek çok ülke teknoloji anlamında iyi bir marka tescili anlayışına sahip olduğundan dolayı ileri düzeye taşınmıştır.

Tekniği bilinmeyen ve sanayiye uygulanabilen ve yeni olan her buluş marka tescili için önemlidir.

Marka Tescil Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bir mal veya hizmet tescil ettirmeyi düşündüğünüz takdirde markanın daha önce tescil edilip edilmediği hususu başta olmak üzere tescilli marka ve benzerlik araştırması yapılması işlemi marka tescil sorgulama işlemidir. Bir markanın tescilinin en temel şartı ‘ayırt edicilik ilkesi’ ne uygunluğudur. Markanın tescil ve sorgulama işlemleri firmamız aracılığı ile alanında uzman deneyimli vekillerimiz aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Firmamız ile iletişime geçmek suretiyle doğru işe doğru marka için gerekli çalışmayı yapabilirsiniz. Bir tescil başvurusu yapılmadan ilk önce yapılması gereken o markanın tescili olup olmadığıdır. Bu sayede kısmen de olsa markanın tescili olup olmayacağını görebilirsiniz. Etkili, cesur ve özel marka seçimleri için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Seçtiğiniz sınıf adedine göre, markanıza ait Kurum harcı ve hizmet bedeli.

Kurum Harcı 0.00
Hizmet Bedeli 0.00
Toplam 0.00

 • Merkez Ofis
 • BİZİ ZİYARET EDİN

  Cmd Market İnternet ve Yazılım Teknolojileri Limited

  23 Nisan Mh. Ata Bulvarı No:5 Gizemler Plaza 3 D:8 Nilüfer/Bursa

 • Ar-Ge Ofis
 • Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü Ar/Ge Binası No: Z-13 Posta Kodu: 16120 Nilüfer/Bursa

 • TELEFON

  MO. 90-537-2446431 (Call)
  MO. 90-542-7872255 (Call & WhatsApp)
  TR. 0850-346-6072
  PO. 48-69-3945684

 • EPOSTA

  info[at]cmdmarket.com
  hello[at]cmdmarket.com